Kuala Lumpur, 2010. október 18., hétfő (MTI/AP) - Állatvédők régi tűzoltócsövekből rögtönöznek folyóhidakat a borneói orángutánok élőhelyein, hogy a majmok az elszigetelt erdőket is bejárhassák, és így javuljanak párkeresési esélyeik.
A maláj hatóságok is egyre több hasonló "hidat" hoznak létre, miután tavaly több orángutánt is látták használni a leleményes átkelőket - mondta Marc Ancrenaz, a franciaországi székhelyű Hutan természetvédelmi szervezet egyik alapítója. A Hutan a maláj vadvédelmi hatóság munkatársaival közösen működtet orángutánvédelmi programot Borneón.
Természetvédők becslései szerint mintegy 11 ezer borneói orángután él a Malajziához tartozó Sabah tartományban, sok közülük azonban el van szigetelve, mivel egyes erdőterületeket kiirtottak a faanyagért vagy hogy helyet csináljanak az olajpálma-ültetvényeknek.
Az állatvédők és a vadvédelmi hatóság ezért próbálkoztak a használt tűzoltócsövek bevetésével: a tömlőt a folyó két partján egy-egy fához kötik, az úszni nem tudó orángutánok így átmászhatnak a víz fölött. A "technológiát" először hét éve kezdték alkalmazni, de tavaly fordult elő először, hogy sikerült kamerával is elcsípni egy hidat használó orángutánt. Azóta több szemtanú is beszámolt hasonlóról.
"Beletelik egy kis időbe, amíg hozzászoknak ... Ha nem tudjuk újra összekötni őket, nagyon hamar kihalnak" - hangsúlyozta Ancrenaz, aki szerint a tömlők használata csak "tűzoltás", a hosszú távú megoldás a visszaerdősítés lenne.
Benoit Goossens, a sabahi vadvédelmi hatóság tanácsadója elmondta, hogy hamarosan az olajpálma-ültetvényeket határoló vizesárkok fölött is több tűzoltócsövet helyeznek el.
A sabahi orángutánokat vizsgáló tanulmányok kimutatták, hogy a majmok a beltenyészet és az élőhely-veszteség következtében hatvan éven belül kihalhatnak, hacsak nem sikerül újra összekötni a dzsungellel borított területeket.
A Hutan becslései szerint a sabahi orángutánok száma egynyolcadára esett az elmúlt 15 évben, a csökkenés üteme ugyanakkor lassult valamit az utóbbi időszakban az állatvédelmi erőfeszítéseknek köszönhetően.
Tavaly a sabahi kormány bejelentette, hogy az orángutánok és más veszélyeztetett fajok élőhelyének védelme érdekében meg fogja tiltani a vállalatoknak, hogy a folyók közelébe telepítsenek olajpálma- vagy más ültetvényeket. A Természetvédelmi Világalappal (WWF) együttműködő maláj hatóságok arra is ígéretet tettek, hogy a kritikus területeket újraerdősítik a következő öt év folyamán.
Az orángutánok két ma élő faja a borneói (Pongo pygmaeus) és a szumátrai (Pongo abelii); a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listája szerint előbbi végveszélyben lévő, utóbbi kihalófélben lévő.
Utolsó kommentek